Speed test Ookla – co to jest?

To narzędzie internetowe służące do sprawdzania szybkości łącza. Weryfikuje prędkość transferu danych i ewentualne opóźnienia. Narzędzie jest bezpłatne i może być stosowane przez użytkowników korzystających z usług internetowych różnych dostawców i na różnych urządzeniach. Usługę zapewnia firma Ookla z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Speed Test Ookla

 Speed test

Speed test to usługa dedykowana  wszystkim osobom, które chcą zweryfikować jakość swojego połączenia internetowego. Warto korzystać z tej możliwości, zwłaszcza, jeśli mamy częste problemy z łączem np. z odtwarzaniem filmów czy pobieraniem plików. Może bowiem okazać się, że dostawca Internetu nie wywiązuje się z umowy i zapewnia gorszą jakość połączenia. 

Internet speed test

W Internecie można znaleźć różne wersje speed testów. Niektóre z nich stworzone są przez dostawców usług internetowych, a inne przez firmy zajmujące się diagnostyką sieci. Żeby znaleźć internetowe narzędzie do pomiaru prędkości łącza, należy wpisać w wyszukiwarkę np. hasło „Internet speed tes”. Aplikacja od Ookla należy do najbardziej popularnych wyników.  

Speed test Orange

Orange to jeden z najpopularniejszych dostawców Internetu w naszym kraju. Firma uruchomiła własną stronę do diagnozowania szybkości Internetu. Speed test Orange można wykonać bezpłatnie, a na stronie zamieszczono szczegółowe instrukcje dotyczące przeprowadzania testu.

Speed test net

Wykonywanie speed testu jest bardzo proste. Przed rozpoczęciem pomiaru należy wyłączyć aplikacje obciążające łącze i upewnić się, że inni użytkownicy nie korzystają z połączenia. Potem wystarczy tylko przycisnąć „Start”. Zazwyczaj na wyniki trzeba czekać ok. minuty, ale dokładny czas zależy od tego, na jakiej stronie dokonujemy pomiaru. Takie strony można znaleźć w wyszukiwarce np. wpisując hasło „speed test net”.

UPC speed test

UPC gwarantuje własną usługę analityczną. Asystent prędkości łącza weryfikuje nie tylko prędkość, ale też stan połączenia, a ponadto dostarcza sugestie dotyczące poprawy szybkości. UPC speed test można wykonać tutaj: Asystent Prędkości łącza (upc.pl).

Test prędkości Internetu

Dlaczego właściwie warto wykonać test prędkości Internetu? W ten sposób można przekonać się, czy dostawca wywiązuje się z umowy i zapewnia prędkość, którą w niej określił. Żeby otrzymać wiarygodne wyniki, należy podłączyć urządzenie do routera za pomocą kabla Ethernet, a w przypadku pomiaru wifi, trzeba znaleźć się jak najbliżej routera, aby ograniczyć ryzyko zakłóceń.  

Speed test play

Osoby, które wykupiły usługi internetowe w Play mogą wykonać pomiar prędkości internetu na dowolnej stronie pomiarowej np. na stronie Ookla. Dotychczas nie powstała dedykowana usługa speed test Play.

Speed test Ookla

Speed test od Ookla to funkcjonalna i chętnie wybierana przez użytkowników usługa pomiaru prędkości Internetu. Istnieje możliwość pobrania aplikacji na różne typy urządzeń. Oprócz tego na stronie dostępne są dodatkowe treści i mapy dotyczące jakość połączenia na całym świecie.

Najszybsze miasta w Polsce

Ookla dostarcza nam informacji na temat szybkości Internetu w największych miastach Polski. Według najnowszych badań, króluje Wrocław. Na uwagę z pewnością zasługuje również Poznań, gdzie najłatwiej będzie nam wysłać duże pliki, a to dzięki wysokiemu parametrowi upload.

MiastoPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]PING [ms]
Wrocław147.2445.4811
Warsaw128.6337.379
Poznań128.5754.407
Kraków120.3936.408
Łódź99.8435.028
Źródło: speedtest.net

Najszybszy Internet stacjonarny w Polsce.

Ookla zbadała czołowych dostawców Internetu stacjonarnego w Polsce. Poniże wyniki. Najwyższą medianę prędkości pobierania, na poziomie 206.22 Mbps zapewniło UPC.

DostawcaSzybkość pobierania Mbps
UPC206.22
Vectra156.56
INEA151.54
Netia77.98
Orange68.96
Źródło: speedtest.net

Analizie poddano również medianę opóźnień. Tu bezkonkurencyjny okazała się INEA, z wynikiem 11 ms. Wyprzedzając tym sposobem drugą Netię aż o 6ms. Stawkę zamyka Orange, z czasem 29 ms.

DostawcaMediana opóźnienia ms
INEA11
Netia17
UPC19
Vectra27
Orange29
Data ostatniej modyfikacji: 2022-12-19
4,8 out of 5 stars (based on 5 reviews)