Komin – murowany czy systemowy?

AUTOR:

DATA PUBLIKACJI:

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się jaki rodzaj komina sprawdzi się najlepiej? A może szukasz sposobów na usprawnienie dotychczasowego systemu odprowadzania dymu i spalin? W takim razie warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat kominów systemowych ze stali. Inwestorzy pozytywnie oceniają je ze względu na efektywność, funkcjonalność i oszczędność. Wyjaśniamy czym są kominy systemowe i gdzie można je kupić.

  1. Komin systemowy
  2. Rury na komin
  3. Jak dobrać komin do rodzaju opału?
  4. Gotowe kominy zewnętrzne
  5. Najtańszy komin
  6. Producent kominów systemowych

Komin systemowy

Komin systemowy z powodzeniem może zastąpić kominy murowane, których budowa jest trudna, droga i czasochłonna. Taki komin składa się z gotowych elementów, które wystarczy odpowiednio ze sobą połączyć. Dzięki temu montaż jest znacznie łatwiejszy, zajmuje mniej czasu i zmniejsza się ryzyko popełnienia błędów konstrukcyjnych, które w przypadku stawiania tradycyjnego komina były częstym problemem, zwłaszcza jeśli zajmowała się tym mało doświadczona ekipa. Co więcej, jedynie kominy systemowe są kompatybilne z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi. Cegły są co prawda odporne na wysokie temperatury, które wytwarzają się przy spalaniu drewna bądź węgla, ale nie radzą sobie z kwaśnymi kondensatami powstającymi podczas spalania gazu czy oleju opałowego.

Rury na komin

Kominy systemowe składają się z wielu różnych elementów, przede wszystkim z rur, ale również z: trójników, kolan, obejm, odkraplaczy, podpór, zaślepek, okapników czy złączek. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na kształt części. Dostępne są kominy owalne i okrągłe. Najczęściej wybór pada na ten drugi rodzaj, ale jeśli komin systemowy ma pełnić funkcję wkładu do starego, murowanego komina, czasami niezbędny będzie montaż części owalnych. Kominy owalne sprawdzą, jeśli pierwotny komin z cegły ma wąski, prostokątny kształt. Trzeba także wziąć pod uwagę wymiary rur. Te okrągłe mogą mieć średnicę wynoszącą od 80mm do 400mm.  Jeśli mimo tak dużego wyboru rozmiarów, znalezienie odpowiednich części jest problematyczne, można zamówić elementy na wymiar. Taką możliwość zapewnia np. ten producent: https://nasady-kominowe.pl/.

Jak dobrać komin do rodzaju opału?

Producenci elementów do budowy kominów systemowych mają w swojej ofercie części wykonane z blachy żaroodpornej, kwasoodpornej lub blachy malowanej. Który wybór będzie lepszy? To zależy od urządzenia grzewczego, jakie zamierzasz zamontować w swoim domu. W przypadku pieca na drewno lub pellet odpowiednie będą kominy żaroodporne i kominy malowane. Takie części są odporne na temperaturę wynoszącą nawet 600°C. Z kolei kominy ze stali kwasoodpornej dedykowane są do urządzeń opalanych gazem lub olejem opałowym. Kominy te wykonane są z materiałów odpornych na działanie skroplin.

Gotowe kominy zewnętrzne

Jeżeli podczas remontu domu okaże się, że brakuje przewodu na dodatkowy komin, trzeba zamontować go na zewnątrz budynku.  W tym celu stosuje się elementy izolowane. Skonstruowane są z dwóch płaszczów oraz, umieszczonej pomiędzy nimi, izolacji termicznej.  Dzięki warstwie izolacyjnej, komin nie jest narażony na duże wahania temperatur, występujące zwłaszcza zimą, które mogłyby zaburzać ciąg. Co ważne, takich kominów nie trzeba dodatkowo obudowywać.

Najtańszy komin

Kominy systemowe mają o wiele więcej zalet niż murowane, ale co z kosztami? Cena także przemawia na korzyść kominów prefabrykowanych. Same części ze stali są co prawda droższe niż cegła, ale montaż jest o wiele tańszy. W przypadku kominów tradycyjnych, sama budowa może pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych. Do stawiania kominów z cegły trzeba bowiem zatrudniać dobrych, doświadczonych fachowców, a to przecież kosztuje. W przypadku kominów systemowych montaż przebiega sprawnie i nie wymaga aż tak zaawansowanych umiejętności.

Producent kominów systemowych

Odpowiednio eksploatowane kominy systemowe posłużą przez wiele lat, pod warunkiem że wybierzemy części od dobrego producenta. Należy więc zwrócić uwagę czy posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty oraz czy są odporne na pożar sadzy i na korozję. Warto zapoznać się również z opiniami innych klientów na temat producenta i jego produktów.

Wybór komina systemowego to o wiele lepsze rozwiązanie niż budowa komina z cegły. Systemy stalowe są wydajne, bezpieczne i tańsze w montażu. Można stosować je w nowych budynkach, ale też wykorzystać jako wkład do starych kominów. Dodatkową zaletą jest możliwość zamówienia wszystkich części przez Internet.

UDOSTĘPNIJ: