Stworzenie działu IT lub jego rozbudowa wiąże się z olbrzymimi wydatkami na sprzęty, oprogramowanie, rekrutację oraz na zatrudnienie specjalisty. To inwestycja, na którą nie może pozwolić sobie większość małych i średnich firm. Czy jednak oznacza to, że nie masz szans na czerpanie korzyści z innowacyjnych rozwiązań IT? Wręcz przeciwnie, wystarczy skorzystać z usług zewnętrznej firmy. Sprawdź co warto wiedzieć o outsourcingu informatycznym.
- Outsourcing IT definicja
- Ile kosztuje outsourcing IT?
- Outsourcing specjalistów IT
- Co to jest outsourcing IT?
- Outsourcing IT – jakie jeszcze zapewnia korzyści?
Outsourcing IT definicja
Nazwa outsourcing została zaczerpnięta z j. angielskiego od wyrażenia „outside – resource – using”, którym określa się korzystanie ze źródeł zewnętrznych. Takie podejście biznesowe staje się coraz bardziej powszechne. Zamiast tworzenia jakiegoś działu we własnym przedsiębiorstwie, korzystamy z usług zewnętrznej firmy, która dysponuje odpowiednimi narzędziami, programami, tzw. know-how i zatrudnia specjalistów z kilku dziedzin. Jedną z takich firm jest Kompania Informatyczna: https://kompaniainformatyczna.pl/ . Outsourcing IT to sposób na oszczędzanie, ale też na korzystanie z najnowszych zdobyczy technologicznych i ze specjalistycznej wiedzy.
Ile kosztuje outsourcing IT?
Koszt outsourcingu zależy od wybranego systemu rozliczeniowego. Zazwyczaj mamy kilka opcji do wyboru. Ta firma: https://kompaniainformatyczna.pl/obsluga-firm/obsluga-informatyczna/obsluga-informatyczna-firm-outsourcing-it/ oferuje trzy plany: obsługę abonamentową, obsługę przedpłaconą i obsługę doraźną. Nie trzeba wiązać się umowami, można zamówić jednorazową usługę albo korzystać z pomocy zewnętrznej firmy tylko od czasu do czasu. Dla tych, którzy cenią sobie stabilność współpracy, przygotowano kilka pakietów abonamentowych, które różnią się m.in. zakresem usług, czasem reakcji na awarię oraz liczbą godzin w pakiecie. Dzięki temu przedsiębiorca płaci tylko za usługi, których w rzeczywistości potrzebuje. Może też dopasować koszty do możliwości swojego budżetu.
Outsourcing specjalistów IT
Dostęp do specjalistycznej wiedzy to jedna z głównych zalet outsourcingu IT. Żadne małe i średnie przedsiębiorstwo nie jest w stanie zatrudnić informatyków z kilkunastu dziedzin, aby mogli zajmować się tym, w czym rzeczywiście są najlepsi. Tymczasem firmy IT mają taką możliwość. Zatrudnionych jest w nich wielu informatyków, dzięki czemu każdy może pracować nad zagadnieniami, w których się specjalizuje, a co za tym idzie, śledzić i wdrażać coraz lepsze rozwiązania. Co więcej, skoro eksperci zajmują się obsługą działu IT w wielu firmach, nabierają doświadczenia i doskonalą swoje umiejętności, a to przekłada się na dobór odpowiednich rozwiązań dla Twojej firmy.
Co to jest outsourcing IT?
Firmy outsourcingowe zajmują się realizacją różnych zadań z zakresu IT. Najważniejszym z nich jest wdrażanie zabezpieczeń na wielu poziomach: od polityki haseł i procedur, przez serwery i system aż po bazę danych. Warto korzystać z usług firm, które realizują wdrażanie zabezpieczeń zgodnie z taktyką polecaną przez NSA, czyli Defence in Depth. Możemy zlecić także szkolenie pracowników z zakresu procedur bezpieczeństwa. Kolejnym zadaniem, które mogą zrealizować eksperci z firmy outsourcingowej jest wdrażanie pakietów, programów i aplikacji. Specjaliści zajmują się również zakładaniem sieci informatycznych czy też
Outsourcing IT – jakie jeszcze zapewnia korzyści?
Outsourcing to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim oszczędność czasu. Nie musisz przeprowadzać długotrwałego procesu rekrutacyjnego ani zajmować się organizacją czy nadzorem działu IT. Możesz skupić się na swoich celach biznesowych. To zatem najlepsze rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy nie chcą od rana do nocy przebywać w pracy. Zarówno szef, jak i pracownicy, mogą skupić się na swoich najważniejszych zadaniach o znaczeniu strategicznym dla firmy, a kwestie techniczne zostaną zrealizowane przez zewnętrznego usługodawcę.
Outsourcing IT to rozwiązanie zapewniające oszczędność czasu i pieniędzy, ale też umożliwiające współpracę ze specjalistami z wielu różnych dziedzin. To dobra propozycja zwłaszcza dla niewielkich firm, w których nie ma środków na stworzenie od podstaw wewnętrznego działu IT, a potem na jego utrzymanie. Warto rozważyć taką koncepcję biznesową.
UDOSTĘPNIJ: